1. máj 2004. 16 rokov od vstupu Slovenska do európskej rodiny

  1. 5. 2020

Prvý máj 2004. Deň keď Slovensko definitívne vstúpilo do spoločnej európskej rodiny a začalo novú kapitolu v medzinárodných vzťahoch.

Cesta do Európskej únie bola dlhá a náročná. Potrebovali sme sa vymaniť z područia „mečiarizmu“, z cesty odklonu od základných demokratických princípov a od praktickej snahy premeny republiky na oligarchicko-mafiánske zriadenie s jediným vodcom.

Kľúčom k EÚ bola porážka Mečiara

„Otec národa“ dostal Slovensko na vedľajšiu koľaj a premenil štát na svoj vlastný obraz. Obraz, kde vyvolení môžu všetko, neštítia sa spolupracovať s najväčšími mafiánskymi bossmi a prinajlepšom zastrašovať všetkých, ktorí im stoja v ceste za absolútnou mocou.

Vlado Mečiar sa lúči. Vtedy ale ešte nikde definitívne neodišiel.

Slovenská spoločnosť v roku 1998 prvýkrát skutočne ukázala, že „Vlado, tadiaľ cesta nevedie“, a vypýtala si v kľúčových voľbách zmenu. Zmena prišla, začali reformy a postupne sa odstránili prekážky pre vstup Slovenska do EÚ. Niektoré súčasti histórie a spoločnosti ale neboli odstránené dodnes.

16 rokov členstva, 16 rokov spoločnej cesty

Keď Slovensko v máji roku 2004 vstúpilo do a v marci rovnakého roku aj do NATO, bol rokom šance na nový začiatok pre náš mladý štát.

Podarilo sa nám pripojiť k spoločnému obchodnému a colnému priestoru, prijali sme spoločnú menu, študenti majú možnosť naplno využívať výhody európskych vzdelávacích programov, môžeme sa plynule a bez obmedzení presúvať po spoločnej Európe a taktiež môžeme čerpať množstvo finančných prostriedkov.

16 rokov SR v EÚ. Zdroj: Zastúpenie EK na Slovensku

Posúďte sami, ako boli a sú využívané, čo vám osobne prinieslo členstvo v EÚ, kde vidíte jej pozitíva a negatíva. Jedno je ale isté. Členstvo v EÚ nám dáva možnosť byť súčasťou najrozvinutejšej časti sveta a pomohlo sa nám postupne premeniť na moderný európsky štát, s plným uvedomením si jeho historických a súčasných deformácií.

Nezabudnite, že 1. máj nie je len sviatkom práce ale aj dňom vstupu SR do EÚ.

#pozdravdoma

Slovenská republika | Európska únia | 16 rokov | PreChlapa.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *