Z Céčka medzi elitu. 25 rokov od postupu hokejistov do „A“ kategórie MS

29. 3. 2020

Písal sa rok 1995. Druhý rok samostatnosti a tretia vláda Vladimíra Mečiara. Slovenskí hokejisti pred plným štadiónom v Bratislave bojovalo o hokejovú elitu… Zvyšok je história.

Slovensko a hokej. Šport, ktorý vedel vždy spojiť a stužiť národ minimálne počas vrcholných turnajov. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji a Olympijské hry vždy patrili medzi najsledovanejšie podujatia. Na minimálne dva týždne sa vždy premeníme na najväčších fanúšikov, kritikov a odborníkov v jednom. Pivo, hodiny priamych prenosov, fandenie, emócie.

Príslušnosť našich hokejistov v elitnej kategórii ale nebola od vzniku samostatnej republiky samozrejmosťou. Po rozdelení spoločnej republiky sme padli až do „C“ kategórie MS, keďže nástupnícke práva na pokračovanie v elitnej kategórii dostali len Česi. Spravodlivé, nespravodlivé, čas plakať nad rozliatym mliekom sme nemali. Mali sme ale skvelých hráčov, srdce a odhodlanie pobiť sa o elitu v najkratšom možnom čase.

Za tri roky medzi elitu

Začínali sme od nuly, ale cieľ postupu medzi elitu sme splnili už po dvoch rokoch samostatnosti. Členom IIHF sme sa stali 2. februára 1993. Už o niekoľko dní – 12. februára 1993 – odohralo Slovensko svoj prvý zápas na medzinárodnej scéne.

Na prelome augusta a septembra 1993 sme si v Sheffielde vybojovali na predolympijskej kvalifikácii účasť na ZOH v Lillehammeri 1994.

6. miesto na Olympiáde dokonale nahlodalo po úspechoch hladných fanúšikov a odštartovalo postupný vzostup. V rovnakom roku sme na domácom ľade v Poprade vyhrali „C“ kategóriu a o rok neskôr pamätné MS „B“ kategórie v Bratislave.

Tím trénera Júliusa Šuplera vedený kapitánom Otom Haščákom postupne zdolal všetkých súperov. Najdôležitejší zápas proti Lotyšsku sme zvládli vyhrať 4:3 a sen dostal reálnu podobu. Okrem Lotyšov sme vyhrali nad Veľkou Britániou, Japonskom, Poľskom, Dánskom, Holandskom aj Rumunskom. Žiadna prehra = postup.

Pozrite si gól Peťa Šťastného na 4:2.

Fandili všetci – politici, funkcionári, ľudia, ktorí dovtedy hokej takmer vôbec nesledovali.

Fandili dnes a už aj vtedy legendárnym menám slovenského a svetového hokeja na čele s Peťom Šťastným, ktorý po víťaznom turnaji ukončil bohatú a priam svetovú hokejovú kariéru. Na druhej strane bol vtedy len 20-ročný „tichý zabijak“ Miro Šatan rozbiehajúci svoju dlhú a bohatú kariéru a bol pri všetkých cenných kovoch Slovenska a je najlepším strelcom samostatnej hokejovej repre…

Čo viac dodať? 25 rokov od postupu – 25 rokov pamätných športových okamihov.

Mená víťaznej zostavy na MS 1995 hovoria za všetko:

Dragan, Čunderlík – Jasečko (0+3), Marcinko (1+2), Medřík (1+1), Sekeráš (3+4), Švehla (0+6), Smerčiak (3+2), Varholík (0+1), Vorobeľ (0+2) – Cíger (7+4), Daňo (1+6), Haščák (1+8), Jánoš (2+4), Ihnačák (7+1), Kolník (6+5), R. Petrovický (4+7), Plavucha (6+0), R. Pucher (3+3), Šatan (7+6), Šechný (0+3), P. Šťastný (8+8).

#pozdravdoma

25 rokov medzi elitou | MS 1995 „B“ | Bratislava | PreChlapa.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *