Matovičova vláda novou dohodou s bankami zrušila bankový odvod

Košice

Po intenzívnych rokovaniach medzi predstaviteľmi vlády, ministerstva financií a zástupcami bankového sektora, došlo začiatkom tohto týždňa k podpísaniu finálnej dohody o zrušení bankového odvodu.

Minulá vláda Petra Pelegriniho zaviedla, s platnosťou od začiatku roka 2020, zvýšenie bankového odvodu z 0,2 % na 0,4 % z hodnoty pasív bánk v súvahe.

Návrh bol od začiatku kritizovaný

Kritika na seba nenechala dlho čakať. Predstavitelia bánk kritizovali najmä proporčnosť a fakt, že odvod zasiahol aj banky nevykazujúce žiaden zisk. Zároveň prispel k zvýšeniu poplatkov pre klientov bánk. Návrh kriticky ohodnotila aj Európska centrálna banka a banky sa obrátili na Ústavný súd SR.

Cieľom zavedenie bankového odvodu bolo vykrytie prípadných budúcich finančných kríz a ochranu stability bankového sektora na Slovensku. Finančné prostriedky sú vedené na osobitnom účte štátnych finančných aktív. Ďalším cieľom opatrenia malo byť nahromadenie prostriedkov vo výške jednej miliardy eur, čo sa už stalo. Bankový odvod tak stratil význam a nová vláda si to od začiatku mandátu uvedomovala.

Vznikne Rozvojový fond Slovenskej republiky

Súčasťou dohody o zrušení bankového odvodu je aj založenie Rozvojového fondu SR. Do fondu sa majú presunúť všetky nahromadené financie od zavedenia bankového odvodu, čo činí vyše 1 miliardu eur.

„Dohodli sme, že tieto peniaze použijú na financovanie ekonomiky. Vďaka pákovému efektu môžu každý rok použiť až 1,5 miliardy eur,“ vyjadril sa počas podpisu dohody premiér Matovič.

Vláda tak môže nahromadené financie využiť na investície do budúcnosti Slovenska. Na to, aké priority budú nastavené pri využívaní nakumulovaných financií si ešte budeme musieť počkať.

Paradoxom pri súčasnej dohode o zrušení odvodu je fakt, že jeden z jeho najväčších kritikov, bývalý minister financií, ktorý ho ešte v roku 2012 zaviedol, Peter Kažimír, je dnes ako guvernér Národnej banky SR s dohodou o zrušení veľmi spokojný. „Dohoda je zásadným posunom vpred a veríme, že skráti dĺžku rekonvalescencie našej ekonomiky,“ povedal Kažimír.

V krátkom časovom období ide o druhú významnú dohodu medzi bankami a vládou. Prvou bolo umožnenie odkladu splátok úverov o 9 mesiacov.

Premiér Matovič počas tlačovej konferencie o podpise dohody. Zdroj: Instagram Úrad vlády SR

#pozdravdoma

Bankový odvod | Vláda SR | PreChlapa.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *