Domov Auto-Moto Škoda 1000MB : ma už 52 rokov

Škoda 1000MB : ma už 52 rokov

Škoda 1000 MB- najkrajšia škoda

Kráľovala na našich cestách v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch. Škoda 1000 MB, ľudovo prezývaná „embéčka“, zažiarila v roku 1964 na ženevskom autosalóne. Nič lepšie ani krajšie sa vtedy na Východe nevyrábalo.  Na nový moderný automobil s motorom vzadu čakal vtedy celý národ. Mal byť lacný, lenže cena sa nakoniec vyšplhala na 44 000 Kčs. Toľko stál aj Renault 8

 

Už v roku 1954 sa československá vláda rozhodla, že Mladá Boleslav bude vyrábať nový, lacný, úsporný a spoľahlivý automobil. Toto zadanie nebolo vo vtedajších podmienkach vôbec jednoduché. Inžinieri si lámali hlavu nad tým, ako čo najviac skresať náklady. A tak v päťdesiatych rokoch vzniklo viacero prototypov s označením 976, 977 a 978, na ktorých sa overovali rôzne usporiadania pohonnej sústavy. Zvíťazil variant s vodou chladeným motorom vzadu a zadným náhonom. Vzduchom chladený motor bol príliš hlučný.

Prvýkrát sa Škoda 1000 MB ukázala novinárom na tlačovej konferencii presne 21. 3. 1964 v Mladej Boleslavi. Spolu s úplne novým modelom mal však premiéru aj úplne nový výrobný závod. Na ploche 80 hektárov, blízko pôvodných výrobných priestorov, kde sa ešte montovala Octavia, vyrástlo 40 nových výrobných hál. Závod si tiež vyžiadal vybudovať 13 km nových ciest a položiť 10 km železničných koľají. Na tie časy bola fabrika vybavená najmodernejšími výrobnými zariadeniami.

 

Socialistický režim však vedel veľmi dobre využiť túžbu ľudí po novom modernom osobnom aute vo svoj prospech. Hrdinom socialistickej práce a rôznym funkcionárom, ale aj radovým členom strany rozdával za zásluhy nákupné preukazy, ktoré oprávňovali na prednostnú kúpu, a to so zľavou. S preukazom ste tak kúpili Škodu 1000 MB aj o 10 000 Kčs lacnejšie. Stále to však nebolo lacné auto. Cena Škody 1000 MB zodpovedala v podstate dobovej konkurencii. Renault 8 stál tiež 44 000 Kčs, Ford Consult Cortina 48 000. Najdrahšia bola Simca 1300 za 53 000 korún.

o však nemenilo nič na význame tohto auta. Škoda 1000 MB bola naozaj vo svojej dobe silne konkurenčným modelom. Bola prvou Škodou so samonosnou karosériou, prvou Škodou s nezávislým zavesením všetkých kolies, ale najmä prvým sériovým automobilom sveta s celohliníkovým blokom motora. Ten sa vyrábal novátorskou technológiou tlakového odlievania. Dôvod bol jasný, znížiť hmotnosť zadnej časti vozidla. Vážil len neuveriteľných 9,6 kg. Aj vzadu uloženým motorom kopírovala tisícka najnovší svetový trend.

V porovnávacom teste nemeckého magazínu Hobby, ktorý bol vydaný na 40 stranách, kde postavili Škodu 1000 MB proti Renaultu 8, skončila Škoda ako druhá s odstupom len dvoch bodov. Aj to len z dôvodu horších servisných služieb. Píše sa tu, že „Škoda 1000 MB poskytuje služby, ktoré prevyšujú svoju triedu a že z pohľadu ceny je to vlastne štvordverový Volkswagen“. „Je to najmodernejšie auto východoeurópskej produkcie a dokáže držať krok s prominentnými predstaviteľmi triedy z celého sveta.“ Na druhej strane zahraniční novinári vyčítali Škode rôzne drobné nedostatky. Napríklad zle umiestnené kľučky sťahovania predných okien, ostrú hranu veka skrinky pred spolujazdcom alebo krátke stierače.

Tisícku si zamilovali aj jej majitelia. Pre mnohých to bolo v tom čase prvé vlastné auto. Karoséria ponúkala dostatočný priestor a mala vďaka motoru vzadu dva batožinové priestory. Jeden pod prednou kapotou (220 l) a druhý za zadnými sedadlami. Lôžková úprava zas dovoľovala po sklopení operadiel predných sedadiel do roviny so zadnými sedákmi vytvoriť priestor pre dve ležiace osoby. Nízka hmotnosť, len 755 kg, umožňovala aj pri skromnom výkone litrového motora so staromódnym rozvodom OHV a maximom 30,9 kW dosahovať maximálnu rýchlosť 120 km/h. Spotreba sedem až osem litrov bola viac ako priaznivá.

Dobre zaťažená zadná náprava dávala tisícke dobré šance vyhrabať sa z blata či snehu. Oveľa lepšie ako vozidlám s motorom vpredu a zadným náhonom. Ale boli tu aj chybičky krásy . Koróziu karosérie, ktorá bola v tom čase bežným javom, vynechajme. Ťažší zadok „embéčky“ mal napríklad na klzkých povrchoch silne pretáčavú tendenciu. Pri šmyku nepomohla ani kontra volantom. Auto totiž dostalo nešťastné maticové riadenie bez akejkoľvek spätnej väzby a s neustále sa zväčšujúcou vôľou. Ani ovládacie sily neboli napriek ľahkému predku práve komfortné. Jednookruhová brzdová sústava s bubnami bola v prípade poruchy doslova nebezpečná.

V rokoch 1964 až 1969 sa vyrobilo celkom 443 156 vozidiel Škoda 1000 MB a ich verzií MBT, MBG či MBX. Ďalších 1 270 vozidiel bolo zmontovaných na Novom Zélande. Dnes patrí tisícka už len histórii a tiež k vyhľadávaným veteránom. Najmä kupé 1100 MBX má vysokú zberateľskú hodnotu a tomu zodpovedajúcu cenu. Jediným klenotom, ktorý Škoda pustila na výrobné linky závodu v Kvasinách, bolo legendárne kupé 1100 MBX s bezrámovou konštrukciou dverí. Jeho motor mal zväčšený zdvihový objem na 1,1 litra a výkon 38 kW aj bez použitia dvoch karburátorov. Vyrobilo sa z neho v rokoch 1964 až 1968 len 2 500 kusov. Žalostne pomalé inovačné tempo vo vtedajšom centrálne riadenom socialistickom štáte spôsobilo, že tisícka začala strácať dych.

V roku 1966 bol výkon motora zvýšený na 35,3 kW. Vznikali však aj výkonnejšie verzie MBG s dvojicou karburátorov (38,2 kW). DVojkomorový karburátor vtedy Jikov nevyrábal. Spolu s technickými zmenami prichádzali prvé dizajnové úpravy. Pôvodné panoramatické zadné okno napríklad nahradilo jednoduchšie, čím sa zároveň rozšírili zadné stĺpiky. Zmenená bola aj predná maska. Sláva revolučnej škodovky však netrvala dlho. Najviac jej totiž ublížila práve jej najväčšia novinka – umiestnenie motoru vzadu. Táto koncepcia prakticky znemožnila vytvárať ďalšie karosárske verzie, napríklad praktické kombi.

A tisícka si vyžadovala aj nekonečnú lásku a starostlivosť jej majiteľov. Nie náhodou získala prezývku „tisíc malých bolestí“ (1000 MB). Zvislé čapy v nevhodnom náklone a chýbajúce centrálne mazanie s nožnou pumpičkou, ktoré mala napríklad aj stará Škoda 1201, viedli k vysychaniu a nutnosti ručného premazávania čapov každých 5 000 kilometrov. Najlepšie však každých tisíc. Škoda vydala dokonca aj špeciálnu príručku Urob si sám, ktorá obsahovala nielen katalóg náhradných dielcov, ale aj postup pri ich amatérskej výmene. V dnešných časoch čosi nemysliteľné.

 

 

Ak sa Vám páči článok, dajte o ňom vedieťShare on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Reddit
Reddit
0

Komentáre

Komentárov