Domov Auto-Moto Ducati Scrambler „retro“ moto

Ducati Scrambler „retro“ moto

Ducati Scrambler ožíva

Scrambler je skrátka po približne pol storočia späť na scéne, a skoro by si zaslúžil, aby ho vyrábali pod samostatnou značkou. Ducati sa totiž v medzičase vyprofilovala vo výrobca športových strojov, a toto je bez debaty krok úplne iným smerom. Nie je žiadne tajomstvo, že Ducati chcela svetu dať jednoduchú motorku, dostupnú pre každého – a tým nie je myslená len „ľudová“ cenovka, ktorá začína na 8 200 Eurách (cca 225tis. Sk) za základný model Icon. Išlo tiež o jednoduché ovládanie, ktoré vychádza z nízko umiestneného sedla (79 cm, respektíve 77 cm u zníženej verzie) širokých off-roadových riadidiel alebo váhy 170 kíl bez náplní.

 

Tvar riadidiel sa možno nebude páčiť každému (vyriešila by to širší spodnú časť alebo pridanie hrazdy), ale do ruky padnú hneď, a dávajú pocit dokonalej vlády nad riadením. Ovládače už snáď nemohli byť jednoduchšie – okrem nevyhnutných čudlík štartéra, smeroviek a diaľkových svetiel sú tu navyše už len dve šípky pre listovanie v menu na guľatom digitálnom budíku. Ani tam nečakajú žiadne komplikované operácie – prepínanie medzi dvoma dennými počítadlami kilometrov alebo ukazovateľom teploty vzduchu, prípadne procedúra vypnutie ABS sa dajú pochopiť celkom ľahko. Chvíľu trvá zvyknúť si na umiestnenie displeja mimo os motorky, a ani čítanie obráteného otáčkomera nie je úplne prirodzené, ale podarený dizajn budíka tyhle drobné nedostatky bohato vynahradí. Z bežne používaných kontroliek a informácií tu chýba snáď len ukazovateľ zaradenej rýchlosti. Guľatá zrkadlá by možno do celkového dizajnu motorky zapadla lepšie, ale k ich funkciu nemožno mať najmenší výhrady.

Vzduchom chladený dvojvalec, prevzatý z Monsteru 796, poslušne naskakuje aj v piatich aprílových stupňoch Celzia, a ešte pred radením jedničky poteší príjemne obhroublým prejavom krátke výfukové koncovky. Nie je to žiadny dravec, ktorý by dvíhal predné koleso pri rýchlejšom pridanie plynu, a tým sa už zas dostávame k tomu, že Scrambler má byť motorka pre každého. Tento pětasedmdesátikoňový motor s nezáludným charakterom by som s pokojom odporučil aj začiatočníkovi, aj keď dosť srandy s ním zrovna tak môže zažiť skúsenejší biker. Záleží len na tom, koľko plynu mu dáte. Do dvoch tisíc otáčok je trochu ucukaný, ale od troch do štyroch reaguje krásne plynule a čitateľne – a to k špičke výkonu stále chýba ďalšie štyri a k ​​obmedzovaču dokonca šesť. V najvyššom pásme otáčok sa už ale žiadna divočina nečaká – teda okrem citeľných vibrácií. Kvalty sú poskladané skôr nakrátko, takže je potrebné častejšie a hlavne dôsledne radiť – párkrát sa mi podarilo trafiť falošný neutrál. Lankom ovládaná mokrá spojka ide trošku tuho, ale k stlačeniu stále stačia dva prsty. Predné kotoučovku v pohode ukočírujete aj samotným ukazovákom, a hoci jeden disk vyzerá na ráfiku trochu osamotene, svoju prácu zvláda s rezervou.

Na jazdných vlastnostiach podvozku sa dosť výrazne podpísala neobvyklá kombinácia kolies, kde predné osemnásťpalcové gumu dopĺňa zadná stoosmdesátka. Takže taký mix športu a endura. Väčší predok o niečo lepšie filtruje nerovnosti, čo je vzhľadom na obyčajné a dosť tvrdé vidlicu (bez možnosti nastavenia) jednoznačne plus. No, ao zadné balón sa dá na výjazde pekne oprieť plynom. Nevieme zatiaľ, čo to bude robiť na vyhriatom asfalte, ale po studenej ceste vie Pirelka ukážkovo – a pritom bezpečne – zadriftovať. Celú tú srandu si krásne korigujete zoširoka rozpaženými riadidlami, a predok zamieri vždy presne tam, kam sa pozriete.

Keď chcete na jazdenie do práce niečo štýlovejšieho a zábavnejšie než skútra, na túto hodnú Ducati môžete naskočiť kľudne aj s čerstvým vodičákom vo vrecku. Nebude vás to ani stáť majland, parády narobíte habadej a či patríte medzi individualistov, môžete si vďaka širokej ponuke doplnkov postaviť Scrambler, aký bude v meste len jeden. Táto motorka vie nielen premeniť každodennú rutinu v veľa zábavy, ale rozsvieti celý váš život. Vďaka Ducati máme zas o dôvod viac, prečo sa tešiť až konečne začne poriadne leto.

 

Ak sa Vám páči článok, dajte o ňom vedieťShare on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Reddit
Reddit
0

Komentáre

Komentárov